25 Eylül 2019

Çocuğunuz İçin Faydalı Süt BilgileriÇocuğunuza ne zamandan itibaren süt vermeye başladınız? Veya şöyle sorayım; çevrenizde çocuğuna süt içirmeyen anne baba var mı?
Biz hepimiz lıkır lıkır süt içerek büyüyen bir nesilden geliyoruz. Hatta süt içmezsek dişlerimizin çıkmayacağı, boyumuzun yeterince uzamayacağı gibi sözleri çook duyduk. :)

Geçenlerde çocuklu arkadaşlarımızla konuşuyorduk. Son zamanlarda, özellikle anne baba olduktan sonra fark ettiğimiz bir şey var; şimdiki çocuklar, bizim dönemde olduğu kadar süt içmiyor. Halbuki süt ne kadar faydalı! Bu yoğun koşturmacalı hayat içinde bu konuyu atlıyoruz. Çocukların kemik gelişimi ve sonraki yaşamları için sütün yararları saymakla bitmiyor ve bunu tekrar hatırlamak bizim görevimiz.Sütün Yararları Neler?
Hazır konusu açılmışken, anneler için de hassas ve merak edilen bir konu olduğundan sütün faydalarından bahsetmek istiyorum.
Hadi sırayla gidelim, önce gebelikten başlayalım.

Süt tüketimi sadece çocuklar için değil, gebelik ve emzirme dönemi için de çok önemli. Süt, gebelik ve emzirme dönemlerinde, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına ve bebeğin kemik gelişimine yardımcı oluyor. Aynı zamanda annenin kemik ve diş sağlığının korunmasını da sağlıyor.

Çocukluk ve ergenlik döneminde ise süt, güçlü kemik ve diş oluşumunu sağlıyor, kemik yoğunluğu artırıyor, sağlıklı büyümeye, özellikle de 1-4 yaş döneminde çocukların zihinsel gelişimine yardımcı oluyor.

Süt tüketimi sadece çocukluk döneminde değil, ileriki yaşlar için de çok önemli. Yetişkinlerde ve yaşlılarda da süt, kemik sağlığının korunmasında etkili rol oynuyor ve vücudun ihtiyaç duyduğu protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini gibi birçok besin öğesini içeriyor.

Her Süte Güvenmeyin
Şimdilerde bir doğala dönüş merakıdır gidiyor. Güzel ama her ürün gerçekten söylendiği gibi doğal mı? Özellikle dikkat ediyorum, açıkta satılan çiğ sütleri doğal algısıyla sorgulamadan evlerimize sokuyoruz. Halbuki denetimden geçmeyen çiğ sütler, ciddi anlamda sağlık riski içeriyor.
Bunun yerine uzun ömürlü veya günlük ambalajlı süt tüketmelisiniz. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz ambalajlı sütler, çeşitli denetimlerden ve doğru işlemlerden geçtiği için güvenilirdir – aynı zamanda katkısız ve doğaldır. Şahsen benim de tercihim, kolay ulaşılabilir olması ve tam anlamıyla güvenilir olması nedeniyle kutu sütler.
Sonuçta vücudumuza giren her bir gıda için çok dikkatli olmamız gerekiyor, değil mi?


Bir boomads advertorial içeriğidir.
Dağınık Anne

Her şeye ilgisi olan uykusuz, vakitsiz, dağınık bir kadın, 4 yıldır da uykusuz bir bebeğin annesi.
Blog onun terapisi, yemek kitabı, kütüphanesi, hayattan kareleri... İmla takıntılı, detaycı, teknoloji ve bulmaca meraklısı, yorumları blogunun baş tacı, kırmızı delisi, Sherlock ve Iron Man hayranı bir sağlık çalışanı. Sağ ve sol beyni eşit çalışan canlı bir savaş alanı. Seven, isteyen herkese blog yazmayı tavsiye eder. İlgi duyan herkesi de bekler!
Dağınık Anne: Yazıldığı gibi okunur... Okunduğu gibi anlaşılır...

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

8 yorum:

 1. Özellikle pastörize sütün insan sağlığına negatif etkilerinin olduğu da yazılıp çiziliyor bilimsel çevrelerde. Bu kafa karışıklığı içinde insan doğru ve yanlışı seçerken zorlanıyor iyiden iyiye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben, kaynağı güvenilir olduğu sürece açık süte sıcak bakıyorum. Ancak büyük şehirlerde buna ulaşmak çok kolay değil maalesef. Eğer ulaşamıyorsak ilk seçenek günlük pastörize sütler tabii ki!
   Yorum için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Çiğ sütün alınacağı yer çok önemli.Bir kez aldığım sütü kaynattıktan sonra sütün üzerinde yağ damlacıkları oluştuğunu gördüm.Böyle bir durum doğal olamaz her halde..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kesinlikle açık sütlerde kaynak çok önemli. Bu anlattığın durumu dondurulduktan sonra çözünmüş ve kaynağına %100 güvendiğim sütte yaşayabiliyorum. Bazen donduğunda yağlı kısım ayrışabiliyor ve ısıttığında -eğer sarı yağlı süt bulacak kadar şanslıysak :)))- yağlı kısım üste çıkabiliyor.
   Öyle bir şey mi?

   Sil
 3. Çok faydalı bilgiler canım 😍

  YanıtlaSil
 4. Hoş ve yararlı bir blogunuz var,sizi yeni keşfettim ve takibe aldım. Sizi de beklerim,sağlıcakla kalın.https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ben de geldim. Sevgiler.

   Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli! Olumlu olumsuz fark etmez, düşüncenizi paylaşır mısınız?
(Lütfen link bırakmayınız, link olan yorumları silmek zorunda kalıyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim)

Blogger tarafından desteklenmektedir.