9 Ocak 2017

KİTAP YORUMU: SİLİNİŞ (TESS GERRITSEN, MARTI)

Tess Gerritsen - Vanish
TESS GERRITSEN-SİLİNİŞ
Tess Gerritsen ismini son yıllarda sevdiğim arkadaşlarımdan çokça duyar olmuştum.
Aslında tavsiyeler seri üzerine detaylı ve sıralıydı ancak bizim kitabı alışımız biraz plansız oldu. Tatile gitmeden önce oğluma kitap alırken "biz de yanımıza bir kitap alalım" dedik. O an Tess Gerritsen aklıma geldi ve hatırladığım kitaplarından aramaya başladım: "Cerrah, Çırak...." maalesef bu kitaplar ellerinde yoktu, ancak "Siliniş" kitabı hem vardı hem de indirimdeydi. Oyalanmayı sevmeyen eşim de hemen "tamam bunu alalım, okuruz, diğerlerini sonra alırız" dedi. Ben her ne kadar "ama tavsiye, ama önce" desem de başka bir yere uğrayacak vaktimiz de yoktu ve fazla itiraz etmedim.
Yaz boyunca her haftasonu yaptığımız 3,5-4 saatlik deniz otobüsü yolculuğu sırasında, bulantı ilaçlarının ve deniz otobüsünün de konforuyla, serinin beşinci kitabı olduğunu öğrendiğim "Siliniş"i iki veya üç gün içinde bitirmiş oldum. Kitabın orijinal adı 'Vanish' ve 2005 yılında çıkmış.
Seri olması gözünüzü korkutmasın, ben okurken seri olduğunu anlamadım bile. Birbirinden bağımsız olarak rahatça okuyabileceğiniz kitaplar. 
Tess Gerritsen-Siliniş, İlk Sayfalar
Arka Kapak yazısı:
Kendini bir rehine krizinin yanlış tarafında bulunca, hamile olan cinayet masası detektifi Jane Rizzoli, hayatının en mutlu saatleri olabilecek süreçte kendini tam bir kâbusun ortasında bulur. İsimsiz, güzel bir kadın, morga ceset olarak getirilir. Fakat Boston'lu tıp uzmanı Maura Isles ceset torbasını açıp baktığında, unutamayacağı bir korku yaşar: Ceset gözlerini açar!

Hâlâ hayatta olan kadın hastaneye yetiştirilir, ama tuhaflıklar çok geçmeden ölümcüllüğe dönüşür. Kadın, son derece soğukkanlı bir şekilde güvenlik görevlisini öldürerek hastaları rehin alır… Aralarından biri hamile cinayet detektifi Jane Rizzoli'dir.

Bu şiddet eğilimli, çaresiz ruh kimdir ve istediği nedir? Gergin saatler ilerlerken Maura, Jane'in kocası FBI ajanı Gabriel Dean'le işbirliği yaparak gizemli katilin kimliğini araştırmaya başlar. Federal ajanlar aniden ortaya çıkınca, Maura ve Gabriel sıradan bir rehine krizinden çok daha derinlere uzanan bir olayla karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu gizemin anahtarını sadece silahlı çılgın kadınla kapana kısılmış olan Rizzoli elinde tutmaktadır... Tabii eğer hayatta kalırsa.
Kitap yorumu kapak sayfası
Tess Gerritsen-Siliniş, Kapak Yazısı
Gelelim benim yorumuma:
Hikaye Mila adında bir kızın birkaç sayfalık hikayesini anlatmasıyla başlıyor. Hayatın karanlık yüzüyle tanışmasıyla.. Sonrasında farklı olaylara geçiş yapılıyor. Bir sebepten gece morga dönmek zorunda kalan Adli Tıp Doktoru Maura Isles, cesetlerden birinde hayat belirtisi gördüğünde -başına gelecek suçlamalardan habersiz- soluğu hastanede alıyor.
Diğer tarafta -ana karakter de olduğunu anladığımız- hamile bir polis memuru "Jane Rizzoli"nin katıldığı bir duruşmada yaşanan talihsiz olay sonrasında acilen aynı hastaneye gelmesiyle kahramanlarımız yerlerini alıyor.
Odada unutulduğunu düşünen sabırsız karakterimiz Jane, o halde kalkıp etrafta birilerini aramaya başlayınca bir kez daha sabırsızlığının kurbanı oluyor. Kendi doktoru da dahil altı kişinin, silahlı bir kız tarafından rehin alındığını fark ettiğinde kendisi de rehineler arasına yerleşiyor.

Bir detay daha var ki, Jane'in kocası da başarılı bir FBI ajanı Gabriel Dean!

Tecrübeli polis memuru Jane, karısının içeride olduğunu öğrendiğinde çıldıran FBI ajanı Gabriel, olayın hem içinde hem dışında olan doktor Maura ve gizemli kız etrafında dönen esrarengiz olaylar zinciri sizi kitaba bağlıyor.

Kendisi de doktor olan Tess Gerritsen'in Tıbbi Gerilim tarzındaki tıbbi kısım sizi asla rahatsız etmiyor, tadında bırakılmış. Okuması çok ama çok rahat ve akıcı... Nasıl bitirdiğinizi anlamıyorsunuz.

Bu kitap biter bitmez seri kitaplarını tekrar araştırdım ve Jane Rizzoli'nin maceralarının "Cerrah" isimli kitapla başladığını öğrendim. Tabi ki "Cerrah" ve sonrasında "Çırak" kitabının siparişini verdim bile!

Bu serinin karakterleri Jane Rizzoli ve Maura Isles bir diziye de ilham olmuş ve bu karakterlerle uzun soluklu bir dizi çekilmiş. Kitabın kapağındaki iki kadın resmi bu diziden alıntı. İtiraf etmeliyim özellikle Jane karakterini çok uyumlu buldum!
kitap arka sayfa
Tess Gerritsen-Siliniş, Arka Sayfa, Yazar Hakkında
Kitap merak, gerilim, polisiye konusunda benden geçer not aldı. Kitabın sonuna kadar merak duygunuzu ayakta tutabiliyor. Sevgili Mila'nın başına gelenler, rehine odasındaki gerginlik, bu olayın perde arkasındaki yaşanmışlıklar derken kitabın sonuna hızlıca geliyorsunuz.


Yazarın anlatım dili sebebiyle de tüm kitaplarını okumak istiyorum. Yeni bir 'Dan Brown' bulmuş gibi sevindim.

Gerilim, polisiye seven ve merak duygusuyla barışık herkese ısrarla tavsiye ederim! Tess Gerritsen ile tanışmamış olanınız varsa bir an önce tanışmalı..

Keyifli okumalar!
Okuduktan sonra bana yazmayı unutmayın lütfen :)

-----
Şimdiye kadar paylaşabildiğim diğer kitap yorumları:
Dağınık Anne

Her şeye ilgisi olan uykusuz, vakitsiz, dağınık bir kadın, 2014'ten beri de uykusuz bir ufaklığın annesi.
Blog onun terapisi, yemek kitabı, kütüphanesi, hayattan kareleri... İmla takıntılı, detaycı, teknoloji ve bulmaca meraklısı, yorumları blogunun baş tacı, kırmızı delisi, Sherlock ve Iron Man hayranı bir sağlık çalışanı. Sağ ve sol beyni eşit çalışan canlı bir savaş alanı. Seven, isteyen herkese blog yazmayı tavsiye eder. İlgi duyan herkesi de bekler!
Dağınık Anne: Yazıldığı gibi okunur... Okunduğu gibi anlaşılır...

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

45 yorum:

 1. Bu tarzları da okumaya baslamaliyim, diye bir düşünce geçmiyor değil..Sanki yavaş yavaş başlamalı

  YanıtlaSil
 2. Ben de çok merak ediyorum Gerritsen kitaplarını. Bu sene en azından birini okuyup, ben ne hissedeceğim bu tarzda merak ediyorum aslında...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben beklediğim tadı aldım Şebo, ben bu kitapla başladım ama Cerrah'la başlamak daha iyi olabilir :)

   Sil
 3. Seri kitap okuyamıyorum ama bağımsız bölümlerden oluşması hoş olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seri gibi değil Yurdagül, Dan Brown gibi sanki, karakterler aynı sadece.
   Benim de serilere vaktim olmuyor maalesef çok kopuk oluyor.

   Sil
 4. Tess favorim, bende de cerrah var ruh ikizim ama seriyi tamamlamayamadım daha, bağımsız kitaplarını okumuştum severek 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seri tamamlanacak gibi değil Fenom :D Kalabalık :) Böyle zaman buldukça serpiştirmek lazım tat için ;)

   Sil
  2. ahahah evet ruh ikizim bakarız, duruma göre, bu yıl kitap okuma hedefi koydum bakalım artık =)))

   Sil
 5. bu kitabı okumadım ama Tess Geerıtsena ba-yı-lı-yo-rum.rizzoli ve isles ondan yardım alınarak çekldi ve onu da çok seviyordum.kesinlikle çok başarılı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ben de okuduktan sonra ba-yıl-dım :D Dan Brown aşkıma benzer bir aşk başlıyor :) Çok teşekkür ederim!

   Sil
 6. Bu Rizzoli&Isles serisini çok merak ediyorum Dağınık'ım :) Dizisini de öyle... Ben şimdilik teklerden başladım ama bunu da alır okurum kesin :D Kalemine sağlık arkadaşım,öpücükler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi kitap gibi değil pek Blanam, dizi daha eğlencelik, kitap daha gerilim polisiye ;) Bence kitap :D

   Sil
 7. Okumadim henüz. Uzuun bir listem var bloglarda gördüklerimden ama agir aksak okudugum için liste kisalmayacak gibi 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısalmıyor Derya ya aynen benim de öyle :)
   Klasiklere de bir tülü elim gitmiyor zaten çok sınırlı zaman ;)

   Sil
 8. Aa, dizi filmini izliyordum ben bunların, güzeldi bayağı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diziye ben de kitaptan sonra başladım Handan, Rizzoli'ye bayıldım :D Ama dizi daha eğlencelik tarzda, kitap daha aksiyonlu: polisiye ve gerilim :)

   Sil
 9. Kızımın kitap yorumunu zevkle okudum. Bana da bu kadarı yeter diyorum, elimdekilerle başım dertte :) Emeğine sağlık canım. Sevgiler sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aha sağol ablacım :D Senin listen oldukça kalabalıktır zaten :)))

   Sil
 10. Tess Gerritsen okumadığım yazarlardan. Gerçeği söylemek gerekirse bu tarz kitapları sevmiyorum. Ama güzel ve ölü kızın gözlerini aniden açması gözümün önünde canlandı bir an Dağınığım tırstım yemin ederim :). Düşün bak anlatımına o kadar dalmışım. Okumalıyım aklımın bir köşesine yazdım ama şu an okuduğum kitap azıcık devrelerimi yakıyor. Sırasını bekliycez artık :). Anlatımına sağlık bende merak uyandırmayı başardın :). Sevgilerimle ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Zehrammm <3 tarzın olmayan bir kitaba bile süper yorum yazmışsın teşekkürler :)))
   Aynen o sahne en gerilimlisi :)

   Sil
 11. Tess'e bayılıyorum ciddi anlamda ve seri olduğunu bilmeden başlamıştım bende bikaç kitap okudum karışık yalnızca sabit karaktetlerin yaşamı biraz karışık düzenleniyor insanın kafasında yoksa hiç problem değil yani :D her bir kitap çok başarılı
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Gizemli Kişilik, birbirinden bağımsız rahatça okunabiliyor, sadece hepsini okumak isteyenler sıralı giderse süper olur ;) teşekkürler, benden de sevgiler!

   Sil
 12. Polisiye gerilimi çok severim. Bu seriyi okumadım. Hemen başlayacağım. Açıklayıcı ve güzel bilgiler için teşekkürler, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seviyorsanız hemen başlayın o zaman :)) Aynı tadı alacağınıza eminim. Cerrah ile başlayın lütfen ;) Yorumlarınızı merak ediyorum?

   Sil
 13. Isles ile Rizzoli serisini seviyorum. Dizisini bir arkadaşım önermişti, ama kitap serisini okumayı tercih etmiştim. Silinmiş, serinin sevdiğim kitaplarından bir tanesi, hatta dur ya, neden bir tanesi diyorum ki? Sevdiğim gerçekten çok fazla Tess kitabı var ve bu kadının kaleminden çıkan her şeyi seviyorum. Ah, Tanrım! Cidden heyecan yaptım yazını okurken yalnız dağınık. 2014 senesinin Tüyabına gelmişti bir de, tam karşımdaydı. Fakat o an netten tanıştığım başka bir arkadaşla daha buluştuğumuzdan arada kalmıştım, bir gözüm Tess'in up uzun imza kuyruğunda, diğeri ise arkadaştaydı. İçimdeki ses gir kuyruğa dese de, diğeri şimdi ayıp olur diye vazgeçmişti. O gün kuyruğa girmeyip, ikiz bedenler kitabını almıştık her ikimizde. Kitabı öylesine güzel anlatmışsın ki. Senin de kalemine sağlık dağınığım. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. RİVVV :D Tatlı ajanım Riv gelmiş sayfamı şenlendirmiş hoşgeldinnnn!
   Senin sevmene neden şaşırmadım ben acabaaaaa :)))) Tam senlik zaten!
   Şimdi de ben o heyecanı yaşadım! Tess'le göz göze geldin ve imza alamadın mı??? Aman Allahım!!! Zor bir imtihan olmuş! Bu anlattığın kitaptan daha gerilimli :S

   Sil
 14. Tess'i Çırak kitabı ile tanıdım. Sonra seri kitaplarının ikincisi olduğunu öğrendim ama dediğiniz gibi tek başına da okunabiliyor eksikliğini hissetmedim ilkinin. Ama tabi tam bir tat almak açısından seri kitapları sırayla okumak en iyisi. Son kitabı Ateşin Şarkısı bağımsız ve kurgu açısından öncekilerden farklı ama onu da beğendim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Hayel Damlası, çok güzel özetlemişsiniz. Ben son kitabına kadar gelemedim maalesef :( Ama iyi ki yazdınız hemen not aldım! Alayım ve listeme ekleyim.
   Oğlum düzenli uyumaya başladığında tüm içimde kalan kitapları temizleyeceğim inşallah ;) Evet bu seri öncesi de bağımsız kitapları olmuş.
   Teşekkürler :)

   Sil
 15. Ben de ilk iki kitabını okumuştum Dağınık :)) Seriyi seviyorum, belki bu yıl devamını getiririm :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senden kaçmaz Salıncak ;))) Getir getir...

   Sil
 16. Polisiye kitaplar en sevdiğim türlerdendi. Hâlâ öyle mi bilmiyorum. çünkü bir yıla yakın süredir roman falan okuyamıyorum. artık tekrar başladığımda anlayacağız.
  Bir gün toplu kitap önerisi isteyebilirim :))
  Gülücüklü Kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merakla bekliyorum Talha ;) Ben de bazı tarzları elime alamıyorum bir süredir.. Sadece böyle heyecanlı, gerilim, polisiye vs...
   Sen de bol bol gülesin! Sevgiler ;)

   Sil
 17. O qədər gözəl anlatmışsınız ki, çox maraqlı gəldi mənə bu əsər. Seri kitab oxumamışam heç vaxt. Arada oxuyub dənəmək lazımdır deyəsən:) SEvgilər.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umman Aslan, seri diye gözünüz korkmasın, ayrı ayrı okunan bağımsız hikayeler ;) Denerseniz merakla bekliyorum yorumunuzu

   Sil
 18. Tess Gerritsen usta bir yazar. Mesleğini bilmiyordum. Demek ilham kaynağı aynı zamanda uzman olduğu konudan geliyormuş diye düşündüm. Senaryosunu kitaplarından alan filmi izleme şansı bulmuştum. Hatta bir bölümde Gerritsen'in sahnesi vardı. Onu izlerken heyecanlanmıştım.
  Bir şeyi merak ettim Dağınık, dizide var olan esprili ortam kitapta da yer alıyor mu?
  Bahsettiğin uzun yolculuklardan bana da lazım. Beni deniz tutmaz ne güzel olurdu hem kafa dinleyip hem kitap okumak :)
  Sevgiler diliyorum ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zülalcim hoşgeldin, evet doktor ve kitapları arttıktan sonra doktorluğu bırakanlardan ;)
   Dizi bol esprili ve eğlenceli bir dizi olmuş Zülalcim, kitaptan farklı... Kitap daha heyecanlı, akıcı, aksiyonlu... Ben diziyi de aynı şekilde düşünüp başlamıştım. Beğensem de kitaptaki tarzı bulamadığımdan devam edemedim :) Ama vakit varken izlenecek güzel dizilerden!

   Aynen o yolculukların tek karı okuyabildiğim kitaplar oldu! Ama niye her hafta sonu gittik hiç sorma :( Zor zamanların başlangıcı..

   Sevgiler benden de sana kocaman

   Sil
 19. Dağınığım açıkçası hiç okumadığım bir tarz ve yazar.Ama senin yazını okurken heyecan yaptım.Denesem mi naapsam ;)
  Tıbbi gerilim de tadındaymış madem.Neden olmasın ;)
  Sevgilerimle canimm ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok heyecan yapıyorum Aytülcüm! Merak ve bulmaca duygum uyandıkça yenileniyorum resmen :) Tıbbi kısmı çok çok az gerçekten, özellikle bu kitapta. Cerrah ve Çırak'ta daha çok olduğunu düşünüyorum.
   Bu tarzlara hafiften girmek istersen Kafes rahat okunan ve güzel bir kitaptı :)
   Sevgiler bende de canım teşekkürler!

   Sil
 20. Bende bu yaz Tess Gerritsen'in Cerrah kitabını okumuştum. Neden bilmem sonrasında serisine devam etmedim. Yazınızı okuyunca seriye devam etme isteği geldi :) Güzel bir yazı, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o kitapla devam edeceğim Dünyalı Adam, aldım bile kitapları ;) Seri kalabalık olduğu için insan araya başka tatlar sıkıştırmak istiyor. Özleyince daha güzel olabilir okuması.
   Güzel yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
 21. Adsız18:55

  Bu yazarın bütün kitaplarını bir arkadaşım bitirmişti ve sürekli bana da al derdi. Ama bu kategoriye uzak olduğumdan hiç elim gitmedi. Belki alıp okumaya başlarım. Ön yargıları kırmak gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir tane seçip denenebilir Eda Demir ;) Sürükleyici olduğu için bunalmadan okursunuz bence :)
   Teşekkürler

   Sil
 22. tess, favori gerilim yazarlarımdan =) neredeyse her kitabını okudum, hatta ilk başladığım 'ikiz bedenler'di, çok güzeldi o da. bunu okumadım henüz mutlaka edineceğim =) ellerinize sağlık <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diğer kitaplarını zamanla okuyacağım Evrimcim! Cerrah ve Çırak'ı aldım ama başlayamadım, İkiz Bedenler'i de listeme kaydedeyim. Senin de favorin olduğunu bilmek çok güzel <3
   Çok teşekkürler yorumun için :)

   Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli! Olumlu olumsuz fark etmez, düşüncenizi paylaşır mısınız?
(Lütfen link bırakmayınız, link olan yorumları silmek zorunda kalıyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim)

Blogger tarafından desteklenmektedir.