11 Ocak 2019

ÜRÜN İNCELEMESİ/AKTİVİTE ÖNERİSİ: DİKKAT VE HAFIZA SETİ (DHS)

Kontrol Yayıncılık

Bildiğiniz gibi oğlumla yaptığım aktiviteleri ve ürün incelemelerimi hem blogumda hem de sosyal medya hesaplarımda paylaşıyorum.

Annelik sonrası internet üzerinde en sık yapılan aramalardan biridir: "aktivite önerileri". Bu amaçla üretilen çok fazla kitap ve ürün var; bilinçli bir ebeveyn olduğunuzda bunları özenle seçmek istiyorsunuz. Yanlış yapılan seçimler sonrası çocuklar eğitici aktivitelerden ve eğitimden soğuyabiliyorlar. Bazı kitaplar ise tamamen tekrardan ve çok az sayfadan oluşuyor; dolayısıyla çocuğunuza sağladığı katkıyı sorguluyorsunuz. 
Bu sebeple anneler ve çocuklar tarafından yapılan incelemeler ve önerilerin çok önemli olduğu düşünüyorum.

Şimdiki çocukların bilgi ve teknoloji çağının çocukları olması sebebiyle de dikkat eksikliği ve dolayısıyla odaklanamama en önemli sorunlarımızdan biri. 


Biz bu amaçla, başrolde oğlumla birlikte "Dikkat ve Hafıza Seti"nin incelemesini yaptık, içindeki soru örneklerini de fotoğrafladık; hem bakıp değerlendirin, hem de biz nasıl sonuç almışız okuyun istedik.

"Cehalet diye bir şey yoktur, yalnızca dikkatsizlik ve ilgisizlik vardır."

Isaac Newton

Sevdiğim bu alıntı kitapların önsözünden...   

Bu da arka kapağı:
kontrol yayıncılık

Set, 128 sayfalık 2 kitaptan oluşuyor. Oğlum 4,5 yaşında, biz 5 yaş için olan seti kullandık (3 yaştan 10 yaşa kadar her yaş için ayrı set mevcut). Öncelikle aktivite kitabı gibi görünse de bu sadece bir aktivite kitabı değil, aynı zamanda bir eğitim seti. Kitabın ilk sayfasındaki uygulama önerilerini okumanız gerekiyor, onun için ilk sayfayı da buraya eklemek istiyorum:

Başlamak için sabırsızlanan oğlumu "dur oğlum, tamam başlayacağız, bir dakika okuyorum" diye sakinleştirdikten sonra :) "A" kitabının etkinliklerine, aynen söylendiği gibi sırayla başladık. Bizimki ilk başta pastel boya ile işaretlemek istedi, sonra farklı kalemlere geçti; bu konularda onu asla kısıtlamıyorum, dilediği kalem çeşidini kullanıyor. Zaten bazı soruları cevaplarken değişik renkler de kullanmanız gerekebiliyor.

Yaptıklarımızdan bazılarını size örnek olması açısından yüklüyorum.

Her gün belli sayıda etkinlik yapmamızı öneriyorlar ama durdurmak ne mümkün? Yaşadığımız diyalog şu şekilde:

"Oğlum bugünlük bu kadar yeter mi yarın devam edelim mi?"
"Hayır anne bak biz bunu hiç yapmadık!"
"Peki oğlum zaten yapmaya başladın bile?!?" :)

Bu hızla başladık kitaplara. Sonrasında da yerini öğrendiği için "kitap" diyerek istiyor ve tekrar birlikte başına oturuyoruz. Kutusundan çıkarıp almak ona ayrı bir keyif veriyor.
Değişik bir şeyler araştırıyorken sevdiği böyle faydalı bir set bulan ben de çok mutlu oldum tabi.

Set ile ilgili düşüncelerimi listelemek istiyorum:
➤ Baskısı çok kaliteli
 Kendi içinde farklı etkinlikler var: çok fazla sayfa olmasına rağmen kendisini tekrar etmiyor; zaten tam olarak da bunu iddia ediyorlar. 

 Diğer kitaplarda görmediğimiz değişik etkinliklerle karşılaştık (sıkılan oğlum için büyük mutluluk oldu). 
Artık ezbere yaptığı şeylerde bile ikinci bir işlem olduğu için dikkatini topluyor, zihnini meşgul ediyor. Kitabın başlarında, eşleştireceği bir şey gördüğünde hemen ezbere çizerek birleştiriyordu. Ancak bu kitaplarda durum farklı! Sorulara birden fazla anlam yüklemişler; örneğin, sadece eşleştirmiyor, eşleştirdiğiniz resmin kutucuğunda hangi sembol varsa eş olana da aynı sembolü çiziyorsunuz. Oğlum da sadece eşleştirmeyeceğini, değerlendirip farklı şeyler de yapacağını anlayınca dikkatini daha fazla vermeye başladı, bütün duyularını tek bir etkinlikle bile çalıştırabildi. 
O zaman setin amacını daha iyi kavradım. 

 Hem 2 kitap, hem çok sayfa, hem de çok çeşitli etkinlik içerdiği için tek bir set ile bir çok ihtiyacımızı karşılayabildik ve zamanı verimli bir şekilde değerlendirdik. 


 Okulda yaptıklarını bildiğim hafıza etkinliklerinden ‘önceki resimdeki top ne renkti?’ gibi soruları genelde bulamazdım; bu kitapta o da var. 
(Birkaç çalışma önce 5 farkı bulduğumuz resimde hangi yiyecek vardı?)

Dikkat eksikliğinin önüne geçebilmek için bu tarz soruları daha fazla sorarak ve bu tarz eğitici aktivitelerle de destekleyerek hafızasını geliştirip çevrelerine karşı daha dikkatli olmalarını sağlamalıyız. 

 Kitabın hepsini buraya eklemem mümkün değil tabii, içeriği çok çeşitli ancak ilk aklıma gelenler: hafıza soruları, çizgi çalışmaları, sıralamalar, fark bulmaca, eşleştirmeler içinde farklı kategorilerde genel bilgi soruları. 

(Görsele ait sembolleri işaretleyelim)

 Çalışması bittikten sonra oğlum kitaplarını yine kendi kutusunun içine koymayı çok seviyor :)

Bir anne olarak ‘şu da olsaymış’ dediğim bir şey olmadı. 
Kitaba hala devam ediyoruz, bitmesini çok istemiyorum açıkçası :) 

Diğer kitaplardaki sayfa sayısına göre oldukça fazla, set içinde 2 adet kitap var, her bir kitabın sayfa sayısı düşünüldüğünde bir kitaptan fazlası ediyor ve bahsettiğim gibi her bir etkinliği içinde daha fazla etkinlik barındırıyor. Sıkılmadan yapıp dikkatini fazlaca verdiğini görmek de cabası! Dolayısıyla fiyatının karşılığını fazlasıyla veriyor. 

Sizin de bizim gibi fayda göreceğinize ve eğitim hayatına katkı sağlayacağınıza eminim. Ama soruları sırayla çözmeyi unutmayın!  
Kontrol Yayıncılık

Ayrıca içerikleri hem kodlama sistemi ile destekli hem de BİLSEM sınavlarına uygun. İkisi de olmazsa olmaz...

Oğlum zaten okulunda da Kontrol Yayıncılık'ın setlerini çok severek yapıyordu. Eve ödev olarak da gönderdiklerinde çantasından keyifle çıkarıp tüm hafta sonu yapıyorduk. Bu ürün de bizden tam not aldı. 

Oğlumla tavsiye ediyoruz.

Ürünün genel özelliklerine ve katkılarına bakmak isterseniz sitesinden de inceleyebilirsiniz: 

Bol keyifli ve dikkatli aktiviteleriniz olsun :) 
Dağınık Anne

Her şeye ilgisi olan uykusuz, vakitsiz, dağınık bir kadın, 2014'ten beri de uykusuz bir ufaklığın annesi.
Blog onun terapisi, yemek kitabı, kütüphanesi, hayattan kareleri... İmla takıntılı, detaycı, teknoloji ve bulmaca meraklısı, yorumları blogunun baş tacı, kırmızı delisi, Sherlock ve Iron Man hayranı bir sağlık çalışanı. Sağ ve sol beyni eşit çalışan canlı bir savaş alanı. Seven, isteyen herkese blog yazmayı tavsiye eder. İlgi duyan herkesi de bekler!
Dağınık Anne: Yazıldığı gibi okunur... Okunduğu gibi anlaşılır...

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

26 yorum:

 1. Aa daginikcim yazi yazmis gözlerime inanamiyorum. Cocuklarla cok yaptik bunlardan cok yararli gercekten de 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım, bizimki bayılıyor, bu set diğerlerinden çok farklıymış çok beğendim! Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Güzelmiş dağınııkk! Ben de sevdim 😍 inceleme de gayet başarılı, keyifli vakit geçirmeler size 🥰

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fenom gelmiş! Artık sen de not almaya başla bunları ☺️ Hep beraber inşallah ❤️

   Sil
 3. Metehan da bir kitaba başlayınca bitene kadar bırakmazdı elinden. Kitap yetiştiremiyordum ona. Bu bayağı dolu doluymuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Handancım 😃 Bayılıyor ve burda ekstra dikkat gerektirdiği için bulmaca edasıyla bir ciddi yapıyor ki sorma 😄 Kolaylardan sıkılmıştı, çok hoşumuza gitti 👍
   Çok teşekkür ederim ❤️

   Sil
 4. Biz de geçen hafta Osman ABALI'nın DGS setlerini aldık. Şimdilik memnunuz. Onu da tavsiye ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için çok teşekkür ederim.
   Ne güzel! Bu setleri ve faydalarını daha önce fark etmemişim, biz çok faydalı bulduk ve daha önce tanışmadığımız için pişman oldum.
   Her çocuğun yaşına uygun olanla başlayıp dikkat ve hafıza becerilerini desteklemesi gerekiyor değil mi?

   Sil
 5. Özlemişim güzel anneyi ve oğlunu.
  maşallah size,görüşmeyeli ne çok büymüşsünüz.
  O şirin elleri öperim ben. ( Kalem,boya tutuşunda bile güzel bir enerji ve farklılık var,işte anne farkı tebrik ediyorum seni Dağınık akıllı annem,
  Eğitim araç-gereçlerine gösterdiğin özen sana çok kalite olarak dönüyor değil mi,bunu farkediyor olmak bir ayrıcalık.
  Yıllarca o eğitim kıtaplarından yararlanırken o güzelim baskıların,kırtasiye ve emeğin bir sayfada sınırlı kalmasına hep üzüldüm.Elimden geldiğince başka etkinliklerde çocuklarımla değerlendirdim.
  Her annenin ,hatta öğretmenin bile aklına gelmiyor ki şu sayfada dikkat geliştirici bir kaç soru ve merak uyandırayım düşüncesi.
  Ama genç girişimciler artık daha geniş çerçeveden bakıyorlar ve ben buna çok seviniyorum.
  Emek veren her uzman kişilere helal olsun.

  (Küçük bir not biz öğretmen hastalığı illa ki bir fikir vermesek olmaz)Belki de uyguluyorsundur.
  Dağınıkçım bu güzel kitaplar üzeri çizildiği için başkasının kullanması işlevsel değil.
  Onun için başka faaliyetlerde kesme yapıştırma ya da öykü kitabı oluşturma başka bir sürü şu an aklıma gelmedi etkinlikler içinde kullanabilrsiniz.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin canım öğretmenim! Yorumların her zaman başımın üstüne! Kesinlikle bu güzelim kitaplar tek seferle kalmamalı, bu güzel çizim ve baskılar değerlendirilmeli 👍
   Aynen bu dikkat hafıza setlerini çok özenle hazırlamışlar çok beğendim. Biz bile çözmeye çalışıyoruz bazılarını 😃
   Büyüdü gerçekten, neredeyse 5 yaşına gelecek ☺️ 4 yaşına gelmeden de uyumayı reddetti sağolsun :) Hala fazla arası olmasa da çok şükür diyoruz şu anda :)
   Gerçekten çok özledim, hem sıcak hem de katkı dolu yorumunu gördükçe çok mutlu oluyorum öğretmenim iyi ki geldin ❤️ Çok teşekkür ederim ❤️
   Saygı ve öpücükler ❤️❤️❤️

   Sil
 6. Sitenizi yeni fark ettim ve hemen takibe aldım, insana davet sitesine de beklerim, geniş kitleler oluşturmak daima güzeldir...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 7. Ben de çocuklarda yapılan birçok aktiviteyi yaşlılara uyarlıyorum.Gerçekten de olumlu dönüşler oluyor.Sen de çok güzel ayrıntılı paylaşmışsın.Güzel bir örnek olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasın Yurdagülcüm! İkisinden de gülen gözler görmek ne kadar güzel değil mi :) Harika bir iş yapıyorsun 👍 Teşekkür ederim canım

   Sil
 8. benim kuzular kocaman oldu ama yakın arkadaşım tam da böyle birşey arıyordu ona tavsiye edeceğim.teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah darısı başımıza sevgili Alanay ☺️ Çok teşekkür ederim! ☺️

   Sil
 9. ay ciciş aileeee :)

  YanıtlaSil
 10. Selamlar canım, dikkat ve hafıza seti doğru ellerde kullanılırsa harikalar yaratılıyormuş demek ki. Faaliyeti sadece yapıp geçmeyerek yaratıcı sorularla daha da eğlenceli hale getirip daha uzun süre ilgiyi canlı tutmak mümkün oluyor.
  Girişteki yazıyı da okudum. Orada da çok değerli bilgiler, yönergeler var. Set için emeği geçenleri kutlamak gerek. Bizim ufaklığı da tabi; İzlediğim videolarda harikalar yaratıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin Zülalcim! Yine yayını tüm detayıyla okumuşsun mutlu oldum ☺️
   Evet ben de mümkün olduğunca yazıları da okuyup detayları atlamadan hakkını vermeye çalışıyorum. Sağolsun ufaklık da bana uyum sağlıyor şimdilik 😃
   Bu setleri fark etmemiş olduğum için üzüldüm. Aynen emeği geçenlerin eline sağlık :)
   Teşekkür ediyorum canım ❤️

   Sil
 11. sayfanızı yeni keşfettim ve yazılarınız çok hoşuma gitti inşallah uzun yıllar paylaşımlarınıza devam edersiniz ^_^ sayfama da beklerim profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah. Teşekkür ederim, gelirim ben de

   Sil
 12. Çocukların ellerinde tablet tlf görmekten çok rahatsız oluyorum bu şekilde aktivitelerle aileler çocuklarının dikkatlerini daha güzel yönlere çekebilirler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah hem de nasıl! Allahtan bizimki kitapları da aynı oranda seviyor ama etrafta bu kadar teknolojik cihaz varken daha çok uğraşmamız gerekiyor :(
   Teşekkür ederim

   Sil
 13. Merhabalar, ebeveynler hakkında güzel ürün incelemesi olmuş anne ve babalar için yararlı olacak içerikleri paylaşıyorum sayfama beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar ☺️ Hoşgeldiniz. Evet bu ürünü çok sevdik, bitirdik hemen! Zaten yayınevi hep kullandığımız bir yayıneviydi şaşırtmadı ;)
   Ben de ziyarete gelmeyi isterim. Eskiden google plus’tan bulmak kolay olıyordu ama şimdi anca profilde bulabilirsem keşfediyorum arkadaşlarımı... Öyleyse hemen sizdeyimm☺️

   Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli! Olumlu olumsuz fark etmez, düşüncenizi paylaşır mısınız?
(Lütfen link bırakmayınız, link olan yorumları silmek zorunda kalıyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim)

Blogger tarafından desteklenmektedir.